JAUNUMI

Rakstīja Mārtiņš 12 Aug 2008
9. un 10. augustā Rīgas rajona Raganā un Sējas apkaimē norisinājās Latvijas čempionāts orientēšanās sportā. Sestdien Raganas ciema ielās un tuvējā mežā vairāk nekā 350 sportisti dažādās vecuma un meistarības grupās sacentās īsākajā un ātrākajā orientēšanās distancē - sprintā, bet svētdien, Sējas apkaimes mežos un purvos, 575 dalībnieki mērojās spēkiem garajā distancē. Latvijas čempionātā startēja arī vairāki orientēšanās kluba “Ziemeļkurzeme” (OKZK) sportisti.Sprinta distancē teicami startēja divpadsmitgadīgais Ojārs Leja no Laidzes, kurš skaitliski vislielākajā grupā (V12) sīvā 36 dalībnieku konkurencē bija visātrākais. Ojārs lieliskā ātrumā veica 1,6 km garo distanci ar 13 kontrolpunktiem, izcīnot savas orientierista karjeras lielāko panākumu – Latvijas čempiona titulu un zelta medaļu.


Ojārs (centrā) ar Latvijas čempiona zelta medaļu kaklā

Orientēšanās sprinta distance prasa maksimālu koncentrēšanos kartes lasīšanai, kā arī lielisku skriešanas ātrumu un tā izturību, jo katra kļūda vai saminstināšanās distancē prasa dārgās sekundes, kuras distances atlikušajā daļā vairs var neizdoties atgūt. Ojārs distanci veica 9 minūtēs un 35 sekundēs, finišā par 17 sekundēm apsteidzot tuvāko sekotāju Otto Pēteri Pirtnieku no Rīgas kluba “Auseklis”. Tas uzskatāms par pārliecinošu pārsvaru, jo bieži vien orientēšanās sprinta distancē vadošo sportistu rezultātus šķir tikai 1-2 sekundes, bet reizēm dalībnieki finišē pat ar pilnīgi vienādiem rezultātiem. Ojārs savu zelta skrējienu uzsāka piesardzīgi, tomēr jau pēc 4. kontrolpunkta viņš izvirzījās līderpozīcijā, kuru noturēja līdz 9. kontrolpunktam. Distances otrajā daļā sekoja vairākas kļūdiņas un pēc 10. kontrolpunkta Ojārs bija 2. pozīcijā - 5 sekundes aiz līdera. Tomēr trijos no četriem atlikušajiem etapiem Ojāram izdevās uzrādīt absolūti labākos laikus, tā izcīnot skaistu uzvaru ar pieklājīgu atrāvienu. Pats Ojārs savu veikumu komentē šādi: “Distanci sāku uzmanīgi, lai iejustos kartē un nekļūdītos uz pirmajiem kontrolpunktiem. Tad kāpināju skriešanas ātrumu, bet pie 9. kontrolpunkta apjuku, jo sajaucu kontrolpunkta numuru, un pieskrienot pie kontrolpunkta domāju, ka neesmu atradis īsto. Pēc tam saņēmos un distances atlikušo daļu veicu cik vien ātri varēju.”
Ojārs Leja ar orientēšanās sportu nodarbojas jau 3 gadus. Viņš regulāri piedalījies dažāda ranga un mēroga orientēšanās sacensībās Latvijā, kā arī startējis sacensībās Somijā un Lietuvā. Arī pirms Latvijas čempiona titula izcīnīšanas Ojāram izdevies uzrādīt labus rezultātus, taču bieži vien līdz lielākiem panākumiem pietrūcis stabilitātes, pieredzes un veiksmes atbildīgākajos distances posmos. Šovasar Ojārs piedalījās arī otrās lielākajās Ziemeļvalstu daudzdienu orientēšanās sacensībās – FIN5 Somijā, kur vienā no sacensību dienām Ojārs uzrādīja augsto 10. rezultātu.


Ojārs cīnās Somijā

Ojāra treneris un padomdevējs ir tētis – Andris Leja, kurš vada bērnu un jauniešu orientēšanās pulciņu Talsu BJC. Viņš par dēla sasniegumu un čempiona titulu saka: “Zināju, ka Ojārs ir spēcīgs sprinta distancē, tādēļ, neskatoties uz lielo konkurenci, klusībā cerēju uz veiksmīgu startu. Esmu priecīgs, ka distancē viņš parādīja stabilu sniegumu, tādējādi godam nopelnot zelta medaļu.”
Sprinta distancē labu rezultātu uzrādīja arī OKZK pārstāve Ilze Lapiņa, kas S35 grupā ieņēma 3. vietu tikai 5 sekundes zaudējot otrās vietas ieguvējai Līgai Virbulei no Kuldīgas kluba “Taka”.
Veiksmīgi padevās arī OKZK pārstāvju starti svētdien, kad orientieristi sacentās Latvijas čempionāta garajā distancē. Uz goda pjedestāla atkal kāpa Ilze Lapiņa, kas atkārtoja sestdienas panākumu un izcīnīja 3. vietu 7,4 km garajā S35 grupas distancē. Savukārt pieredzes bagātākā OKZK orientieriste – Vaira Černiševa, S60 grupā izcīnīja 2. vietu un sudraba medaļu.
Nākamie atbildīgākie starti OKZK orientieristiem gaidāmi 24. augustā, kad Rīgas rajona Allažu pagastā notiks Latvijas klubu stafetes, kur vairāk nekā 30 Latvijas orientēšanās klubu komandas 10 cilvēku sastāvā cīnīsies par spēcīgākā kluba nosaukumu. Septembra pirmajā nedēļas nogalē Kuldīgas rajonā notiks Latvijas čempionāts vidējā distancē un stafetēs, bet nedēļu vēlāk vairāki OKZK orientieristi dosies uz Pasaules čempionātu rogainingā (24 stundu orientēšanās sacensības īpaši garā distancē), kas notiks Igaunijas pilsētas Veri apkaimē.
Ja arī tu gribi iepazīt lielisko un aizraujošo fiziskās aktivitātes un brīvā laika pavadīšanas veidu – orientēšanās tautas sportu – zvani 29558706 (Aigars), 26549420 (Andris).
Uldis V @ 13 Aug 2008 12:45 am
Šo materiālu vajag virzīt arī uz "Talsu vēstīm"!
Mārtiņš @ 13 Aug 2008 09:55 am
Tieši tāpēc viņš arī tapa smile
Vārds:
E-mails vai mājaslapa: (nav obligāts)

Smaidiņi: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying thumb 

Ierakstiet šo kodu:
Security| Aizmirst mani


nākamās sacensības

sacensību kalendārs
aktuāli
poligons
šodien pērk torti
Arnolds, Emanuels
statistika
atbalstītāji
TNF
LVM
Talsu rajona padome
Dundaga
Ieroci
Vizbulites
Ventspils
Piedzivojumu Parks